رزوه های NPT و G چه تفاوتهایی دارند؟

تفاوت بین NPT و G

تفاوت بین NPT و G را در این پست بررسی می کنیم تا راهنمای مناسبی برای شما در هنگام انتخاب رزوه ها برای اتصالات تجهیزات ابزار دقیق از جمله انواع گیج های فشار و گیج های دما و همچنین تجهیزات جانبی باشد.

اگر در تهیه نوع اتصال دقت لازم را نداشته باشیم ممکن است تجهیز اشتباهی را خریداری کنیم و هنگام نصب آن روی دیگر تجهیزات به مشکل خورده و با هزینه زمانی و مالی رو به رو شویم پس قبل از خرید ابزار دقیق حتما به نوع و سایز اتصالات آن دقت کنید.
در ادامه این مقاله در چند گام ساده به شما کمک می کنیم تا به شناخت دقیقی از اتصال NPT و G برسید.

گیج فشار

در ابتدا باید عنوان کنیم که اغلب فشار سنج های در سطح جهان دارای اتصال NPT و یا G هستند پس با شناخت این دو مدل و تفکیک آنها از هم می توانید در شناخت گیج های فشار و دما و تجهیزات جانبی آنها مسیر خوبی را طی کنید.
شناخت بین این دو رزوه کار آسانی است و همچنین با کمک نکته هایی که در این مقاله می خوانید می توانید به راحتی تنها با یک نگاه این رزوه ها را از هم تشخیص دهید.

آیا تا حالا پیش اومده که ندانید کدامیک از انواع رزوه ها در سیستم نصب شده است؟

گاهی انتخاب اشتباه رزوه ها و انواع اتصال موجب می شود که مجددا باید تجهیز را تغییر دهید تا رزوه مناسب خط را تهیه کنید پس شناخت انواع رزوه ها برای اتصال تجهیزات ابزار دقیق موضوع بسیار مهمی است.

همچنین بخوانید  پلاگ ولو چیست؟

اتصال NPT در گیج فشار

اغلب اوقات تجهیزات گیج های فشاری که در کانادا و آمریکا مورد استفاده هستند دارای اتصال NPT هستند.

رزوه گیج

در مطالعه تفاوت بین NPT و G باید گفت که NPT مخفف (National Pipe Tapered) است.این نوع از رزوه ها دارای استاندارد های ANSI که از انستیتیو استاندارد ملی امریکا و ASME جامعه امریکایی مهندسین مکانیک هستند.که در واقع گزینه بسیار پرکاربرد تجهیزات اندازه گیری در امریکای شمالی است.

این مدل از رزوه های اتصال در

  • سیستم های پایپینگ
  • پمپ ها
  • کمپرسورها
  • تجهیزات متحرک ابزار دقیق

و کاربردهای بسیار زیاد دیگر را شامل می شود.

گیج ابسلوت

ساختار Male در رزوه های NPT

اتصالات Male یا نری NPT تا حدودی مخروطی شکل هستند و قطر رشته ها از بالا تا پایین کمی کاهش می یابد. نخ های مخروطی در امتداد کناره ها با تفلون آب بندی می شوند. با این حال ، به دلیل مسیر نشت مارپیچ ، نوار تفلون (PTFE) برای ایجاد یک ترکیب آب بندی خوب مورد نیاز است. متداول ترین اندازه برای اتصالات فشار سنج در ایالات متحده NPT ⅛ اینچ ، NPT اینچ و NPT ½ اینچ است.

ایالات متحده و کانادا همچنین از رزوه های موازی مانند اتصال NPSM نیز استفاده می کنند. با این حال ، این نوع رزوه معمولاً به عنوان یک جز female مادگی (داخلی) در دستگاه های تحت فشار مانند ترموول یافت می شود.

شکل مخروطی رزوه های NPT به کاربران این امکان را می دهد تا پس از انجام آب بندی ، اتصال را تا چند درجه دیگر ادامه دهند – تا زمانی که ابزار به موقعیت دلخواه برسد.بهتر است سفت کردن آنها با احتیاط انجام شود.

همچنین بخوانید  در انتخاب ابزاردقيق بايد به چه مواردی توجه کرد؟

فشرده سازی زیاد و سفت شدن بیش از حد می تواند به رزوه ها آسیب برساند. این شرایط در کاربردهایی که نیاز به نصب منظم و برداشتن فشار سنج دارند ، مشکل ساز است.

اتصالات G در فشار سنجها

در بررسی تفاوت بین NPT و G باید گفت که اگر مونتاژ لوله در اروپا ، آسیا یا آمریکای لاتین باشد – اساساً در هرجای دیگر دنیا غیر از ایالات متحده و کانادا – فشار سنج ها به احتمال زیاد دارای رزوه های مستقیم اتصال استاندارد لوله استاندارد بریتانیا (BSPP) است که با حرف G * با نشان داده می شود .

کانکشن استیل

انواع مخروطی از سیستم طبقه بندی BSP با ISO7 نشان داده می شوند ، به عنوان مثال R1 / 4-ISO7.

از آنها معمولاً به عنوان اتصالات متریک یاد می شود زیرا از آنها در سیستم متریک استفاده می شود و ابعاد آنها براساس اندازه گیری های متریک است. اتصالات G دارای بدنه ای مستقیم (قطر ثابت) با نخ های موازی (مستقیم) هستند.

هدف اصلی رزوه های موازی مهار فشار است که امکان نصب و برداشتن منظم و بدون آسیب رساندن به رزوه ها را فراهم می کند. برای آب بندی اتصال نیاز به واشر آب بندی است. از آنجا که آب بندی اتصال روی واشر انجام می شود و نه روی خود رزوه ها ، به ترکیب آب بندی یا نوار PTFE نیازی نیست.

اتصال برنجی

از آنجا که نخ اتصال G از قسمت مسطح آچار پایین خواهد آمد ، هیچ رشته ای در معرض دید قرار نمی گیرد.

پس از پایین آمدن رابط برای ایجاد آب بندی ، موقعیت دستگاه نمی تواند تغییر کند.

همچنین بخوانید  نکات مهم در انتخاب ترمومتر بی متال

برای جلوگیری از مشکل موقعیت نامناسب گیج ، از “واشر خرد کن” استفاده کنید و اتصال را با دست محکم کنید.

چگونه با یک نگاه تفاوت بین NPT و G را متوجه شویم؟

وقتی این دو اتصال کنار هم قرار می گیرند ، تفاوت بین آنها کاملاً مشخص است. رزوه NPT کمی مخروطی است ، در حالی که اتصال G مستقیم است.

نکته دیگر در تفاوت بین NPT و G در یک نگاه : اتصال G با یک برآمدگی کوچک در انتهای خود دارد که برای مرکز قرار دادن واشر استفاده می شود.

روش سوم اندازه گیری زاویه بین رزوه ها است: رزوه های NPT 60 درجه هستند ، در حالی که رزوه های BSP 55 درجه هستند.

اما وقتی فشار سنج از قبل وارد فرآیند شده باشد چطور؟ آیا راهی آسان برای تشخیص نوع اتصال دستگاه بدون اینکه از فرآیند جدا شود وجود دارد؟

بله. در تشخیص تفاوت بین NPT و G از آنجا که اتصال G پایین است ، هیچ رزوه ای قابل مشاهده نیست. در اتصال NPT ، چند رشته یا نوار PTFE در معرض دید هستند و به این ترتیب به راحتی می توانیم آنرا تشخیص دهید.